Keď lieči príroda

Nemusíme byť babkami korenárkami. Stačí spoznať liečivé účinky užitočných rastliniek a v prípade prechladnutia, bolesti hlavy alebo iného zdravotného problému si ich ako balzam dopriať sebe či svojim blízkym. Príroda je mocná čarodejka a my ako usilovní učni za ňou nemusíme zaostávať. A ak si osvojíme aj ostatné domáce recepty na bežné zdravotné trápenia, môžeme pokojne ašpirovať na profesiu amatérskych rodinných lekárov.

(foto: everystockphoto)


Články

07.06.2017 08:59

Z čučoriedok lepší zrak

Zdravie a krása – Keď lieči príroda   Už nemusíme prácne hľadať čučoriedky ako malý poklad ukrytý v lese. V minulosti ako typicky lesné plody boli...

Celý článok

—————

27.05.2017 09:01

Za hrsť mladého hrášku

Zdravie a krása – Keď lieči príroda   Drobček s impozantnou silou. To je dozreté zelené zrnko v hrachových strukoch. Dôvodom, prečo si...

Celý článok

—————

24.05.2017 12:55

S bazou čiernou zdravší

Zdravie a krása – Keď lieči príroda   Z bazy, ktorá kvitne na jar a dozrieva na jeseň, profitujeme dvakrát. Liečivé sú rovnako jej kvety...

Celý článok

—————


Chutné nápoje z bazy čiernej

Pomaly je čas zobrať košík a natrhať niekde v parku kvety čiernej bazy na prípravu limonády, ktorý výborne osvieži a dodá telu vzácne látky. Recept na bazový sirup, základ pre letné nápoje je jednoduchý, rovnako ako na prípravu bazovej šťavy, ktorá výborne dochutí drinky. Na jeseň budeme zase zbierať čierne plody a variť z nich chutný džem alebo čaj proti horúčke a prechladnutiu i na celkové posilnenie organizmu.


Lieky z jarnej lúky

Flóra sa vďaka teplému počasiu už pekne prebudila. A my aktuálne zbierame informácie o vzácnych, aj keď neraz nenápadných, rastlinkách, jarných lekároch z lúky. Sviežosť čerstvých výhonkov z lúky či z parku, napríklad žihľavy alebo kamilky, prospeje nášmu zdraviu najviac.

 


Presná rada problém vyrieši

Stručný herbár

Stručný herbár

Zdravie a krása - Keď lieči príroda   Aníz je obľúbené korenie pri príprave dezertov, krémov a pečiva, odvar z neho však je výborný pri ťažkostiach s nespavosťou, so žalúdočnou nevoľnosťou a s kašľom. Tí, ktorým veľmi nechutí a do jedla sa nútia, čo zvyšok populácie nechápe, môže tiež pomôcť. Roztlčené klinčeky dodávajú výbornú chuť medovníkom, ale sú dobrým prostriedkom na zmiernenie bolesti zubov a na uvoľňovanie svalov. Bez škorice by sme si asi nepochutnali na jablkovej štrúdli, ale jej...

Viac

—————


Posilňujeme imunitu


Cesnak ako liek


Sila bobkového listu


Sila ďumbieru


Bylinkami                  na bolesť zubov


S chuťou exotiky


Kontakt

magazín Doma a Rada


 

WEB pre celú rodinu


Z byliniek môžeme vylúhovaním získať

ODVAR – bylinky varíme v prikrytej nádobe v určenom množstve vody predpísaný čas, potom výluh necháme stáť do vychladnutia a napokon cez sitko precedíme.
ZÁPAR – bylinky prelejeme predpísaným množstvom vriacej vody a necháme stáť v prikrytej nádobe asi 20 minút, potom cez sitko precedíme.
MACERÁT – bylinky prelejeme studenou vodou (prípadne olejom alebo liehom) a necháme stáť predpísaný čas (niekoľko hodín, dní či týždňov). Nakoniec precedíme cez papierový filter na kávu.


Hubová lekáreň


Olivová medicína