12.05.2017 11:30

Záhradný nábytok ako nový

Domácnosť – Upratovanie a údržba

 

Prežívame hviezdne obdobie pre posedenie v tráve alebo na terase. Z pivníc a garáží vyťahujeme záhradný nábytok a kontrolujeme, koľko škody na ňom napáchalo zimné uskladnenie. Ponúkame pár tipov, ako zlepšiť vzhľad kresiel, ktoré nám v najbližších mesiacoch poskytnú relax a pohodu. Pretože bývajú vyrobené z rôznych materiálov, spôsob údržby nie je rovnaký.

 

Drevo

Na špinu si vezmeme na pomoc kefu a odstránime ju obyčajnou mydlovou vodou. Pevné odolnejšie drevo (teak) iba ošetríme špeciálnym olejom na oživenie farby. Chúlostivejšiu borovicu však treba natrieť na začiatku sezóny lakom.

Plast

Radšej sa vzdajme čistiacich práškov, hoci tento materiál vyzerá odolný. Pri silnejšom tlaku drsnou pomôckou urobíme drobné ryhy, do ktorých sa dostanú nečistoty. Lepšia je handrička a jemný saponátový roztok. Nábytok na záver osprchujeme čistou vodou a utrieme dosucha, aby na povrchu nezostali škvrny. Lesk plastu dodáme leštenkou na karosériu auta.

Kov

Kovové časti sklápacích kresiel treba občas prestriekať silikónovým sprejom. Hliníkový nábytok očistíme pomocou saponátu. Nerez utrieme vlhkou handričkou a ošetríme ho prípravkom na tento druh materiálu. A ak hrdzavejú kovové časti, tak ich prebrúsime šmirgľom a poškodené miesta nalakujeme.

Textil

Rôzne vankúše a opierky skladujeme radšej v byte alebo v dome, aby nenavlhli. Pred umiestnením na záhradný nábytok ich dobre vykefujeme a ak je to možné, tak vyzlečieme obliečky a vyperieme ich. Počas sezóny sa snažíme pri každej malej nehode škvrny okamžite utrieť handričkou namočenou v mydlovom roztoku, aby nám textilné vankúše vydržali čo najdlhšie pekné.

Prútie

Je to voči počasiu málo odolný materiál. Vplyvom dažďa a vysokých teplôt môže byť prútený nábytok rýchlo poškodený, preto ho umiestňujme skôr na lodžii či krytej terase než voľne v záhrade. Pri presušení môžu spoje povoliť a prútie sa začne rozpletať, čo zvykne spôsobovať aj menšie úrazy.

 

Bambus

Tento ekologický materiál je veľmi obľúbený a vďačný. Je dostatočne odolný voči vode i slnku, navyše je aj tvrdý a zachováva si dlho pôvodnú farbu. Ľahko sa čistí mydlovou vodou, ani odstraňovanie prípadných škvŕn nepredstavuje problém.

Prírodný ratan

Tento prírodný materiál vyzerá na prvý pohľad veľmi chúlostivý a náročný na údržbu. Nie je to však pravda. Pred sezónou stačí nábytok vykefovať silnejším mydlovým roztokom a pretrieť suchou handričkou. Na odmastenie pomáha trochu čpavku pridaného do vody. Záhradný nábytok môžeme aj vystriekať hadicou a nechať vysušiť. Ak použijeme následne horúcu slanú vodu, materiál tak impregnujeme. Aby sa ratan nevysušil, pretrieme ho občas olivovým olejom, zostane tak dlhšie pružný. Starší môžeme pre predĺženie životnosti natrieť bezfarebným lakom na ratanový materiál, nikdy však nepoužívajme moridlo.

Umelý ratan

Z tohto vďačného materiálu, ktorý nepraská, nelúpe sa a má aj nižšiu hmotnosť, bývajú vyrobené veľmi elegantné kusy záhradného nábytku. Je dostatočne odolný voči vode i slnku. Na údržbu potrebujeme len vodu a bežný saponát.

 

Poznámka:

Prírodný ratanový nábytok znáša dobre vlhkosť, preto ho môžeme umiestniť aj blízko bazénu. Netreba ho však zbytočne vystavovať slnečným lúčom a nečasu.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 22.06.2017

Vložil: Juraj

Titulok: Poliboy Teakový olej

na drevený záhradný nábytok je najlepším čističom Poliboy Teakový olej

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada


 

WEB pre celú rodinu