25.09.2011 17:56

Títo faraóni z Egypta nepochádzajú

Domácnosť – Nevítaný hmyz

 

Napriek dokonalému súladu v komunikácii a závideniahodnej organizácie práce nás pohľad na rad pochodujúcich mravcov v našej kuchyni či komore asi očariť nedokáže. Práve naopak, takýchto nepozvaných hostí sa chceme čo najskôr zbaviť.

 

Korzo z nášho bytu si zvyknú urobiť nielen čierne mravce, ale aj faraóni s typicky žltým alebo červeným sfarbením. Neprichádzajú v hojnom zástupe náhodou. Schopní objaviť aj zapadnutú omrvinku chleba alebo kúsok keksu pod kuchynskou linkou si chodia ilegálne po vzácne zásoby potravy pre svoju komunitu. A ako karavána s naloženým tovarom putujú zase späť. Ani sa nenazdáme a máme z bytu priestor s frekventovanými obchodnými cestami miniatúrnych živočíchov, ktorých, žiaľ, nachádzame aj vo vrecku s múkou či cukrom. A radi si pochutnajú aj na mäse, vajciach a sladkom či slanom pečive.

Síce nás samotných nezjedia, pretože sme pre nich Golem a Gulliver v jednej osobe, ale ideálny domov sa vieme predstaviť aj bez ich prítomnosti. Ak sa teda malých dotieravých faraónov chceme zbaviť, musíme urobiť základné opatrenia – detailnejšie udržiavať poriadok, nenechávať na zemi zvyšky jedla a potraviny ukladať do plastových nádob s nepriepustným vrchnákom.

Niekedy však chodia mravce do bytov už kvôli teplu. V takom prípade nepomôže ani perfektne uprataná kuchyňa a komora, pretože sa asi dostali po obvodovej stene cez miniatúrne špáry medzi stenou a podlahou. Tie treba utesniť silikónom a ešte predtým do medzier nastriekať dezinfekčný prostriedok savo. Ak je to potrebné, vyriešme aj nedostatočné tesnenie balkónových dverí alebo okien.

 

Pri samotnej likvidácii sa môžeme inšpirovať niektorými overenými radami:

  • Profesionálnou alternatívou je ponúknuť mravcom na obed chemický prostriedok na kántrenie podobnej hávede. Môže to byť prášok, sprej alebo gél, ktorý sa má naaplikovať na cestičku, kadiaľ mravce chodia. Pri používaní sa treba striktne riadiť odporúčaniami výrobcu a tiež dávať pozor, aby sme nepriotrávili aj mačku alebo iné domáce zviera. Zaobstarať si môžeme aj nástrahu v podobe plastového domčeka s jedom umiestneným vo vnútri, v útrobách ktorého by mala navždy skončiť celá mravčia kolónia.
  • Môžeme použiť aj obyčajnú majoránku, ktorej vôňu mravce neznášajú. Treba ju tiež nasypať na cestičky, kde zástup mravcov zvyčajne prechádza.
  • Účinnou zbraňou proti mravcom sú všetky výrazne aromatické suroviny. Nasypať na miesta, kadiaľ sa korzujú, môžeme aj škoricu, borievky a klinčeky. Overenou kombináciou je osolený kúsok zeleru posypaný škoricou.
  • Zaujímavé sú zmesi medu a kvasníc, kypriaceho prášku či sódy bikarbóny. Mravce uhynú na masívne kvasenie v ich útrobách.
  • K prácnejším patrí použitie hubky na riad, ktorú namočíme do cukrovej vody a umiestnime na niektorú z cestičiek. Potom mravcov, ktorí na ňu nalezú, jednoducho zlikvidujeme a operáciu opakujeme.
  • Najťažšie sa dajú zničiť faraóni. Ak sme neuspeli ani po niekoľkých pokusoch, treba zavolať firmu a zaplatiť si dezinsekciu.

 

redakcia Doma a Rada

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada


 

WEB pre celú rodinu