02.09.2011 10:47

Sú džínsy naozaj nezničiteľné?

Domácnosť – Starostlivosť o textílie

 

Tvrdenie o nezničiteľnosti odevov z rifloviny či texasoviny sú dnes skôr reklamným trikom. Dnešné džínsové nohavice nemajú už takú trvanlivosť ako tie historické ušité zo špeciálne odolného materiálu, aby ako pracovný odev vydržali zlatokopom aj pri ťažkej námahe. A pretože obľúbený kus odievania mladých, ale i starších, vyrobený v súčasnosti, nie je vhodný určite pre extrémnu záťaž, treba byť pri jeho údržbe opatrnejší.
 

  • Kedysi sa zvykli džínsy prať pri vyšších teplotách do 60°C, dnes by sme odporučili skôr 40°C ako vhodnejšiu teplotu. A dokonca v prípade modelov zo strečového denimu treba voliť program v práčke s vyhriatím vody na 30 °C.
  • Pri všetkých typoch výrobkov z džínsoviny hrozí tvorba bledších pruhov na textílii pri odstreďovaní, preto ich treba pred vložením do bubna prevrátiť naruby a žmýkať pri nižších otáčkach.
  • V súvislosti s možným zafarbením je dôležité prvé pranie, modely treba prať oddelene od ostatných kusov odevu alebo inak sfarbených džínsov. Pri prvom praní sa do vody dostane z výrobku ešte veľké množstvo farby, pri ďalších to už nie je tak dramatické.
  • Ak nemáme sušičky, kde sa džínsy usušia najkvalitnejšie, v žiadnom prípade ich nedávajme na radiátor. Lepšie je zavesiť ich na vešiak na nohavice a nechať ich odkvapkať a vyschnúť. Zvoľme však chládok, slnko z farbených textílii vyťahuje farbu, miesto dopadu slnečných lúčov by mohlo byť bledšie, čím by sa model znehodnotil.
  • Žehličku kvôli džínsovým nohaviciam zapínať nemusíme. Tento druh textílie jednoducho stačí dobre ponaťahovať a počas nosenia sa vplyvom ľudského tepla vypne a pekne narovná.

 

redakcia Doma a Rada

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada


 

WEB pre celú rodinu


přesný čas