28.09.2011 14:01

Starosti s hodvábom

Domácnosť – Staráme o textílie

 

Hodváb patrí k najjemnejším druhom tkanín. Vyrába sa z vlákna zámotku priadky morušovej a jeho spracovanie vynašli starí Číňania ešte 3000 rokov pred naším letopočtom. Keďže vlákno sa odmotáva z kukly ručne a na kilogram surového hodvábu treba až 30 tisíc zámotkov či kokónov, táto tkanina sa odjakživa veľmi cenila. Preto pri jej údržbe treba byť obzvlášť obozretný. Okrem blúzok, šálikov a šatiek či iných odevných prvkov sa z hodvábu šijú záclony ale aj luxusnejšie obliečky na periny.

 

  • Aj keď sa odporúča odniesť výrobky z hodvábu do čistiarne, chemické prostriedky sú príliš agresívne na tento druh tkaniny. Lepšie je prať ich doma ručne vo vlažnej vode s rozpustenými mydlovými vločkami alebo pracím prostriedkom na vlnu.
  • Pri prvom praní sa dosť zbehne a opatrní by sme mali byť aj pri ďalších praniach v súvislosti s neželeným zafarbením. Preto jednotlivé kusy rôzne sfarbené nikdy neperieme spolu alebo v jednej vode.
  • Sušíme ich radšej v interiéri alebo v sušiarni, ak ju máme zariadenú v rodinnom dome, nikdy nie na slnku. Hodváb by vybledol. Sušiť sa nemá ani na vykurovacích telesách.
  • Pre citlivosť na teplo ho nevystavujeme ani horúcej žehličke, stupne znížime na minimum. Najlepšie je hodvábne veci žehliť ešte vlhké na rubovej strane, naparovanie a kropenie nepoužívame.

 

redakcia Doma a Rada

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada


 

WEB pre celú rodinu


přesný čas