22.04.2012 09:36

Očkovaní aj po päťdesiatke

Aktuality

 

Očkovanie vnímame hlavne v súvislosti s malými deťmi, ktoré takto chránime pred viacerými závažnými ochoreniami. Často si však neuvedomujeme, že zraniteľní sú aj dospelí jedinci. Postupujúcim vekom sa zhoršuje imunita organizmu, jeho schopnosť obrániť sa proti rôznym nebezpečným vírusom či baktériam. K takým patria aj pneumokoky, ktoré spôsobujú hlavne ochorenia horných i dolných dýchacích ciest. Problém sa preto netýka iba škôlkarov, ale aj dôchodcov, ktorí práve na pneumokokové nákazy umierajú veľmi často. A zbytočne.

 

Na celom svete zomrie ročne až 1,6 milióna ľudí v súvislosti s infekciou pneumokokovej baktérie. K najčastejším komplikáciám patrí zápal pľúc i stredného ucha, meningitída čiže zápal mozgových blán a tiež otrava krvi. V súčasnosti poznáme až 92 kmeňov pneumokokových baktérií, z ktorých niektoré ohrozujú nielen zdravie, ale aj život pacienta.

 

Riziko nákazy

Paradoxom je, že nakaziť staršieho človeka môže aj pri krátkom kontakte na návšteve vlastné vnúča, ktoré je nosičom nebezpečnej baktérie. Okrem malých detí by sa preto mala chrániť aj veková kategória ľudí nad 50 rokov. „Riziko nákazy pneumokokovou infekciou je u tejto časti populácie natoľko vysoké , že očkovanie by malo byť samozrejmosťou,“ konštatuje doc. MUDr. Ivan Solovič, primár z Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch.

 

Vakcína s pamäťou

Častým dôvodom pre náhle úmrtie staršieho človeka býva zápal pľúc. No pri dostatočnej prevencii by k mnohých podobným tragédiám nemuselo vôbec dochádzať. Možnosťou, ako tomu zabrániť, je očkovanie. Nová vakcína, ktorá je na trhu už k dispozícii, predstavuje viac levelovú ochranu. Okrem tvorby protilátok zabezpečuje aj pamäťovú imunitu. To znamená, že sa netreba dať viackrát preočkovať, stačí jedna vakcína, ktorá v prípade infekcie dokáže aj po rokoch vyprovokovať organizmus k tvorbe potrebných protilátok. Podľa lekárov, je očkovanie starších ľudí proti pneumokokom dôležité aj preto, že pri istom počte takto chránených ľudí sa zvýši imunita celej populácie a tak sa zníži šanca prenosu nákazy.

 

redakcia Doma a Rada

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada


 

WEB pre celú rodinu