30.03.2015 15:43

Maľovanie vajíčok a iné radosti

Harmónia – Dekorácie

 

Kraslice sú tradičnou súčasťou veľkonočných sviatkov ako dekorácia i ako odmena kúpačom. V minulosti sa ozdobovali varené vajíčka, dnešné kraslice sú vyfúkané vaječné škrupinky, ktoré tak dostali do vienka aj väčšiu trvanlivosť. Pokojne môžeme to isté vajce položiť na misku s inými ozdobami na budúci rok i o ďalších desať.


 

Batikované, drôtované, lepené, voskované ....

Tradícia kraslíc má na Slovensku hlboké korene a tejto krásnej činnosti sa venujú neraz celé rodiny, kde si ženy z pokolenia na pokolenie odovzdávajú užitočné skúsenosti i zručnosť. V jednotlivých regiónoch uprednostňovali vlastné techniky, ale neraz sa navzájom inšpirovali. K najznámejším patrí voskovanie, pri ktorom sa na farebné vajíčka špendlíkovou hlavičkou, zápalkou alebo husím brkom nanášali voskom plastické ornamenty. Pri batikovaní fungoval opačný princíp. Najprv sa naniesli vzory voskom, potom sa vajce ofarbilo v studenej farbe a keď sa vosk zotrel, zostali viditeľné biele ornamenty. Pri vyškrabovaní sa do zafarbenej škrupinky vyrývali nožíkom, žiletkou alebo ihlou rôzne vzory. Pri leptaní sa zase brkom lebo zápalkou nanášal ocot alebo šťava z kyslej kapusty, ktorá do farby na vajíčku vytvorila ozdoby. Inde sa zase vajíčka oblepovali kúskami slamy alebo dužinou močiarnej trávy, vďaka ktorej vznikali geometrické ornamenty. Mnohí majstri však dokážu vajce aj odrôtovať kovovou čipkou alebo ho vyčačkať dekórom z nalepených rôznofarebných bavlniek na vyšívanie.

 

Ako pripraviť vajíčka na ozdobovanie

  • Vyberieme si pekne tvarované vajce bez poškodenia a fľakov.
  • Ceruzkou si vyznačíme stredy na oboch špičkách.
  • Pomocou ihly alebo tenkých nožničiek urobíme malú dierku, ktorú si potom zväčšíme a zarovnáme guľatým pilníčkom.
  • Špáradlom prepichneme blanku a obsah vajca vyfúkneme cez otvor na jeho okrúhlejšej časti. Na opačnej strane necháme žĺtko s bielkom vytekať do misky.
  • Vyfúknuté vajíčko prepláchneme a škrupinu odmastíme vlažnou vodou s prípravkom na riad alebo s octom. Prípadne ho môžeme dať na niekoľko minút do sava, ktorý vybieli škrupinu a rozpustí zvyšky blanky. Vajce potom ešte opláchneme.
  • Vajcia zafarbíme napríklad liehovou farbou, do ktorej môžeme vyrývať kvetinové motívy alebo geometrické tvary. No použiť sa dajú aj matné acrylové farby alebo moridlá a tuše. Alebo siahneme po špeciálnych farbách na farbenie vajec, ktoré dostaneme v drogérii.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada


 

WEB pre celú rodinu